Pre-Core: Introduktionsutbildning i ISTDP, Stockholm 15–17 mars 2027
Välkommen till en tredagars introduktionsutbildning i ISTDP med Sandra Ringarp och Glenn Kristoffersson som lärare. Utbildningen arrangeras i samarbete med ISTDP-institutet och äger rum den 15–17 mars 2027 på ISTDP-mottagningen i Stockholm.
Kursen ger en introduktion till de teoretiska och praktiska grunderna i ISTDP. Genom föreläsningar, videomaterial från terapisessioner och praktiska övningar får du möjlighet att utveckla grundläggande terapeutiska färdigheter i metoden.
Om utbildningen
ISTDP är en upplevelsebaserad psykodynamisk behandlingsmetod med fokus på att hjälpa patienter att uppmärksamma, uppleva och bearbeta känslor som ligger till grund för psykiska och psykosomatiska besvär.
Under utbildningens tre dagar varvas teoretisk undervisning med videobaserade fallpresentationer och praktiska färdighetsövningar.
Vi kommer särskilt att fokusera på:
- Att etablera en god arbetsallians och ett gemensamt fokus för behandlingen.
- Att identifiera och bedöma olika ångestreaktioner samt hjälpa patienten att reglera ångest.
- Att känna igen och förstå psykologiska försvar och deras funktion.
- Att hjälpa patienten att närma sig och bearbeta känslomässiga upplevelser.
Utbildningen är både en fristående introduktionskurs för dig som vill utveckla dina terapeutiska färdigheter och ett första steg för dig som är intresserad av att vidareutbilda dig inom ISTDP.
Genomgången Pre-Core är ett behörighetskrav för att söka till ISTDP-institutets treåriga coreutbildning.
För dig som vill vidareutbilda dig inom ISTDP planerar Sandra Ringarp och Glenn Kristoffersson att starta en ny treårig coreutbildning i Stockholm hösten 2027.
Lärare
Sandra Ringarp
Sandra är legitimerad psykolog och certifierad ISTDP-terapeut samt lärare och handledare vid ISTDP-institutet. Hon har arbetat med ISTDP sedan 2013 inom bland annat vuxenpsykiatri, smärtvård och privat verksamhet. Hon arbetar med psykoterapi och handledning vid ISTDP-mottagningen i Stockholm och är även verksam som handledare inom flera regioner.
Hon har genomgått coreutbildningen samt Jon Fredericksons lärar- och handledarutbildning Training for Trainers. Hon har även vidareutbildat sig genom avancerad handledning för bland andra Allan Abbass och Reiko Ikemoto-Joseph.
Sandra var ordförande för Svenska föreningen för ISTDP under åren 2022–2025 och är författare till boken Ångest för alla (Natur & Kultur). Hon har särskild kompetens inom långvarig smärta och stress.
Glenn Kristoffersson
Glenn är legitimerad psykolog och specialist i psykologisk behandling/psykoterapi. Han arbetar med psykoterapi och handledning vid ISTDP-mottagningen i Stockholm och undervisar på ISTDP-institutets treåriga coreutbildning och Post-Core.
Han har genomgått coreutbildningen och är utbildad till lärare och handledare av Jon Frederickson genom Training for Trainers. Han har även vidareutbildat sig genom avancerad handledning för Jon Frederickson, Allan Abbass och John Rathauser.
Hösten 2024 grundade Glenn ISTDP Stockholm, ett forum för fortbildning och kollegialt utbyte mellan ISTDP-terapeuter. Inom ramen för verksamheten har han arrangerat seminarier och föreläsningar med både nationella och internationella deltagare, med teman som trial therapy, trauma och parterapi. Han leder även en avancerad handledningsgrupp i parterapi.
Målgrupp
Utbildningen riktar sig till legitimerade psykologer och psykoterapeuter, psykologstudenter som påbörjat den kliniska delen av sin utbildning samt personer inom andra yrkesgrupper som har grundläggande psykoterapiutbildning och legitimation utfärdad av Socialstyrelsen.
Praktisk information
Datum: 15–17 mars 2027
Tid: Kl. 09.30–17.00 samtliga dagar.
Plats: ISTDP-mottagningen, Timmermansgatan 9, Stockholm.
Kursavgift: 7 000 kr exklusive moms.
Studentpris: 4 5 00 kr exklusive moms.
Anmälan: Skicka din anmälan med namn, fakturaadress, arbetsplats och yrkeskategori till glenn.kristoffersson@gmail.com. Ange även om du önskar studentpris.
Anmälningsvillkor: Anmälan blir bindande 30 dagar före kursstart, det vill säga den 13 februari 2027. Vid avbokning efter detta datum debiteras full kursavgift.
Frågor: Kontakta Glenn Kristoffersson på glenn.kristoffersson@gmail.com eller Sandra Ringarp på kontakt@ringarppsykologi.com.
Diskussion